Markéta Beníšková

Markéta začala chodit zvonit v listopadu 2018 o rok později byla jmenována zvoníkem.

Jak ses dostal ke zvonění?

Poprvé mi o zvonech a zvonicích vyprávěl zvoník František Demeter. Sedíváme spolu ve stejné volební komisi. František umí krásně vyprávět nejen o zvonech. Stále jsem se ale neodvážila jít se na zvony podívat. Pak jsem potkala známého, který mi řekl, že se také přidal ke zvoníkům.. a tak jsem si řekla, že to tedy zkusím. Dlouho jsem se na zvonění chodila jen koukat. Mám ke zvonům respekt a bála jsem se, abych to spíš nekazila. Po pár týdnech…měsících.. jsem si to i zkusila a už zůstala.

Proč vlastně zvoníš, co na tom máš rád?

Miluju zvuk zvonů. Ten pocit, když vidíte tu obrovskou masu hmoty, jak se dává do pohybu a poprvé zazní ten první tón, je něco nenapodobitelného a úžasného. Navíc si užívám každé zvonění i jako trénink. Jsem vděčná za každou cestu nahoru do věže, kterou ještě zvládnu vzhledem k mojí roztroušené skleróze.

Nejsilnější zážitek se zvony, díky zvonům?

Kdysi dávno jsem byla s manželem v Benátkách. Byli jsme ve zvonici svatého Marka. Koukali jsme na nádherné zvony, které tam jsou. Pak jsme se kochali výhledem na Benátky a bavili se o tom, jestli se na ty zvony vůbec zvoní. Ve chvíli, kdy jsme se o tom začali bavit, se zvon přímo nad námi rozezněl. Byl to neuvěřitelný zážitek.

Povolání?

Prodavačka v pekařství u Nováků.

Koníčky?

Kromě zvonění mám ráda ruční práce. Hlavně křížkovou výšivku.

Předchozí zvoník – Aneta

Další zvoník – Peter