Město Touškov červen 2022

Abychom Vás uvedli do situace, rozdělili jsme text o zvonech v Touškově do dvou částí. V první jsme popsali události ze září 2021. A v části druhé popíšeme akci z června 2022.

Část druhá

Dne  11. 6. 2022 jsme byli pozváni na slavnostní svěcení, zavěšení a především rozeznění nových zvonů do Města Touškov. Celou podařenou akci pořádal spolek Touškov s mnoha významnými osobami, pro nás především okouzlující dámou, zvonařkou Leticií Dytrychovou, která odlila dva nové zvony, které se v tento den zavěsily na místní kostel sv. Jana Křtitele.

Celý den probíhal podle plánu a organizace pořadatelů spolku Města Touškov byla do posledního momentu dne skvěle rozplánována.

První zahajovací zvonění proběhlo pod naší taktovkou v brzkých poledních  hodinách na dva původní zvony (Nejsvětější Spasitel z roku 1601 o hmotnost 3300kg, Jan Křtitel z roku 1665 o hmotnosti 360kg), které odstartovalo průvod občanů a ozdobených zvonů na koňském povoze po Městě Touškov, my jsme měli mezi tím možnost získat zkušenost s těmito staršími zvony a slyšet jejich tóny. V této malé zvonici, kde byl velmi stísněný prostor si určit naše bezpečné pozice a naši výměnu v průběhu zvonění.

Druhé zvonění následovalo po příchodu průvodu a tím byla zahájena venkovní mše pro svěcení nových zvonů (Panna Marie z roku 2022 hmotnosti 130 kg a svatý Benedikt z roku 2021 o hmotnosti 870 kg). Po požehnání proběhlo slavnostní poklepání na nové zvony církevními hodnostáři, zástupci spolku Náš Touškov a paní Leticií Dytrychovou. Poté následovalo vytažení zvonů pomocí jeřábu do zvonice kostela sv. Jana Křtitele. Během samotné montáže zvonů jsme neměli na věž přístup, proto jsme se vydali do Plzně na průzkum nejvyšší kostelní věže v České republice a místních zvonů.

V 18 hodin proběhlo poslední a nejvýznamnější zvonění z celého dne, které pro nás všechny bylo velkou výzvou a poctou. Každý zvon si užil svého sóla díky ručnímu zvonění. Začali jsme od nejmenšího po největší. Následně jsme opět rozezněli zvony od nejmenšího a postupně k němu přidávali další zvony podle velikosti. Doufáme, že to nebylo první a zároveň poslední ruční zvonění na tyto zvony. Na všechny zvony je přidělán lineární pohon, i tak věříme, že se najde parta nadšenců s pevnými pažemi a srdcem na pravém místě, kteří budou na zvony ručně zvonit. Hlavně pro ony dva historické by to bylo přívětivější. Pro některé z nás bylo velkou raritou zvonění v několika patrech a tudíž pro některé z nás zvonění ,,na slepo“ jen podle našeho citu a sluchu. Zvonění všech zvonů bylo okouzlující a zároveň omračující díky množství zvonů v tak malém prostoru a v tolika úrovních. Vše se podařilo tak jak má a všichni jsme si tento dem moc užili.

Pro všechny z nás to byl nezapomenutelný zážitek na celý život umocněn rozhovorem a seznámením s  okouzlující Leticií Dytrychovou, kterou považujeme za špičku ve zvonařství v České republice, nejen kvůli kvalitě její práce, ale především pro její milou osobnost.

Městu Touškov a hlavně členům spolku děkujeme za pozvání a budeme se těšit na další spolupráci.

Text sepsali Monika a Ondra

Cesta provazu

Obrázek 81 z 81

FOTO: Martin K.

One thought to “Město Touškov červen 2022”

Komentáře jsou uzavřeny.