Jom ha-šoa

Mělničtí zvoníci zahájí 17. ročník připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa zvoněním z chrámové věže sv. Petra a Pavla. Čtení proběhne 28. dubna od 14.00 v parku mezi chrámem sv. Petra a Pavla a ZUŠ Mělník.

Jako každý rok budeme společně číst jména lidí, kteří byli během druhé světové války pro svůj původ nacisty nespravedlivě pronásledováni a zavražděni. Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, který nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

Odvaha a hrdinství vězňů varšavského ghetta i všech dalších, kteří se odhodlali hájit právo na důstojnost nejen svou, ale i všech dalších utlačovaných a ponižovaných, je pro nás dodnes inspirací.

Tématem letošního ročníku je vyrovnání se s minulostí a nutnost rozhodnout se, jakým směrem se vydat dál. Hledání nových životních cest, nových možností, nového směru, budování si nové identity, nové rodiny, nové budoucnosti.

Na čtení navazuje cca od 15:00 program v knihovně: pro dospělé a starší čtenáře čtení povídky Ladislava Grosmana Obecní nosič (přečte překladatelka ze slovenštiny Martina Blažeková) a pro děti čtení z dětských knížek s Janou Volkovou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *